Gazeta Podatkowa nr 83 (2062) z dnia 16.10.2023
Zobowiązanie w podatku od nieruchomości za myjnię bezdotykową
Firma buduje bezdotykową myjnię samochodową. Jest to konstrukcja stalowa słupowo-ryglowa zamocowana w płycie fundamentowej żelbetowej za pomocą kotew. Ma ona formę wiaty (konstrukcja z dachem płaskim opartym na słupach) wraz z instalacjami wewnętrznymi i przyłączami. Czy będzie ona stanowiła przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1462526)
TAK. Myjnia ta będzie opodatkowana podatkiem od nieruchomości. Konieczne jest w tym przypadku tylko ustalenie, czy będzie ona traktowana jako budynek czy budowla. Prawidłowa kwalifikacja ma tutaj ogromne znaczenie ze względu na potrzeby ustalenia podstawy naliczania zobowiązania podatkowego. W przypadku budynków podatek liczony jest od 1 m2 powierzchni użytkowej. Natomiast w odniesieniu do budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podstawę opodatkowania stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
W myśl definicji zawartych w art. 1a ust. 1 pkt 1-2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70) budynek to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Natomiast budowlę stanowi obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zatem jeżeli brak jest przegród budowlanych, to myjnię samochodową należy potraktować jako budowlę. Charakteru przegród budowlanych nie podsiadają ścianki zainstalowane po bokach obiektu, które mają na celu wydzielenie stanowisk myjni. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 lutego 2023 r., sygn. akt III FSK 576/22, orzekł, że bezobsługowa myjnia samochodowa stanowiąca obiekt wolnostojący, parterowy, otwarty, z przelotowymi stanowiskami myjni, nie posiada przegród budowlanych, co przesądza o braku możliwości uznania tego rodzaju obiektu za budynek. Wobec tego obiekt ten należy taktować jako budowlę.
W orzecznictwie sądowym przeważa też pogląd, zgodnie z którym dla celów opodatkowania wszystkie elementy myjni samochodowej stanowią jedną całość, od wartości której jest naliczany podatek od nieruchomości (por. wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt II FSK 1419/18).
Co ważne, firma, o której mowa w pytaniu, mając jakiekolwiek wątpliwości dotyczące opodatkowania przedmiotowej myjni, może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|