Gazeta Podatkowa nr 66 (2149) z dnia 14.08.2024
Odroczenie podatku dla budynku w budowie
Firma jest w trakcie budowy obiektu usługowo-handlowego. Nie jest pewne, czy budowa zakończy się jeszcze w tym roku. Na pewno nie zacznie go też wcześniej użytkować. Czy jeżeli budowa zakończy się w styczniu 2025 r., to oznacza, że podatek od nieruchomości za ten obiekt będzie płacić dopiero od 1 stycznia 2026 r.?
TAK. Należy bowiem zwrócić uwagę, iż art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.) stanowi, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Podatek od nieruchomości obejmuje przede wszystkim obiekty istniejące. By móc opodatkować budynek, musi istnieć budynek.
Regulacja ta oznacza, że ukończenie budowy budynku lub rozpoczęcie użytkowania budynku jeszcze niewykończonego w styczniu danego roku rodzi obowiązek podatkowy w omawianym podatku dopiero od dnia 1 stycznia następnego roku. Z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowego traktuje się przy tym na równi fakt ukończenia budowy i rozpoczęcia użytkowania budynku. I w jednym, i w drugim przypadku obowiązek w zakresie podatku od nieruchomości dotyczy całego budynku. Jeżeli obowiązek podatkowy powstaje w ciągu roku, podatek za ten rok ustala sie proporcjonalnie do liczby miesięcy, w którym istniał.
"Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie definiują pojęcia »zakończenie budowy«, ani zwrotu »rozpoczęcie użytkowania« budynku lub jego części. Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości uzależnione jest od zakończenia prac związanych ze wznoszeniem obiektu budowlanego lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót. Powstanie obowiązku podatkowego nie jest jednak uwarunkowane uzyskaniem prawa do użytkowania budynku na podstawie art. 55 Prawa budowlanego. Do uznania, iż nastąpiło faktyczne zakończenie budowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie jest konieczne zawiadomienie o zakończeniu budowy na podstawie art. 54 Prawa budowlanego, a wystarczy, że będą spełnione warunki upoważniające do złożenia tego zawiadomienia". Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. akt I SA/Po 803/23 |
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|