Gazeta Podatkowa nr 100 (1245) z dnia 14.12.2015
Działy specjalne produkcji rolnej a podatek od nieruchomości
Rozpoczynam działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Czy w takim przypadku moje nieruchomości będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od nieruchomości?
Zasadniczo przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Ustawodawca przewidział jednak przypadki, gdy za określone nieruchomości podatku nie trzeba regulować.
W odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej zwolniono z podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Tak stanowi art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. c) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.). Należy zwrócić uwagę, iż ustawodawca posłużył się terminem budynki "zajęte", a nie "służące" do tego rodzaju działalności. Wobec tego ze zwolnienia w opodatkowaniu korzystają wyłącznie te obiekty, w których odbywa się zaliczana do działów specjalnych produkcji rolnej uprawa, hodowla i chów zwierząt. Bez wpływu na to pozostaje sezonowa przerwa w produkcji. Natomiast zwolnieniu temu nie podlegają budynki pomocnicze służące tej działalności, np. magazynowe.
Potwierdzenie takiego stanowiska znajdziemy m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. akt II FSK 172/10. Wynika z niego, że przy opodatkowaniu budynków działów specjalnych produkcji rolnej zbadania wymaga, czy są one faktycznie zajęte na prowadzenie takiej produkcji rolnej. Zatem, aby zwolnienie przysługiwało, muszą w nich być rzeczywiście prowadzone uprawy.
Działami specjalnymi produkcji rolnej są: - uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, - uprawy grzybów i ich grzybni, - uprawy roślin "in vitro", - fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, - wylęgarnie drobiu, - hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, - hodowla dżdżownic, - hodowla entomofagów, - hodowla jedwabników, - prowadzenie pasiek, - hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o pdof oraz załączniku nr 2 do ustawy o pdop. |
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|