Gazeta Podatkowa nr 21 (1375) z dnia 13.03.2017
Podatek od nieruchomości dla hal garażowych w budynku mieszkalnym
W myśl obowiązujących przepisów, gdy przedsiębiorca posiada budynki lub ich części i nie są to budynki lub ich części mieszkalne, to do opodatkowania ich podatkiem od nieruchomości zawsze należy stosować stawkę dla budynków "związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej", chyba że występują wyjątki, o których mowa w art. 1a ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Zatem spółka będąca właścicielem hal garażowych usytuowanych pod budynkami mieszkalnymi powinna odprowadzać za nie podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla budynków bądź ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przewidzianej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a nie według stawki jak dla budynków pozostałych określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie budownictwa i sprzedaży mieszkań. Posiada udziały w prawie własności wybudowanych przez siebie nieruchomości, w tym też hal garażowych położonych pod budynkami mieszkalnymi. Hale te stanowią nieruchomość odrębną od wielorodzinnych budynków mieszkalnych, pod którymi są położone. Przedmiotowe miejsca garażowe spółka przeznaczyła do sprzedaży i obecnie nie wykorzystuje ich w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, tzn. nie są one przedmiotem umów najmu, ani innych umów cywilnoprawnych, na podstawie których spółka uzyskiwałaby korzyści majątkowe na skutek oddania ich w użytkowanie innym podmiotom.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, z zastosowaniem jakiej stawki podatku od nieruchomości powinny zostać opodatkowane hale garażowe.
Jej zdaniem zastosowanie znaleźć powinna stawka przewidziana dla budynków pozostałych.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Poznania uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez wnioskodawcę.
Odwołał się on do uchwały 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 lutego 2012 r., sygn. akt II FPS 4/11, z której wynika, że garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności, usytuowany w budynku mieszkalnym, może zostać opodatkowany stawką podatku w zależności od charakteru, jaki pełni, czyli właściwą dla budynków mieszkalnych, pozostałych bądź przeznaczonych na działalność gospodarczą.
Prezydent zaznaczył, że w myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Tym samym garaże należące do spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej.
(interpretacja Prezydenta Miasta Poznania z dnia 2 grudnia 2016 r.)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|