Gazeta Podatkowa nr 94 (1448) z dnia 23.11.2017
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości kontenerów wykorzystywanych na budowie
Prowadzę firmę budowlaną. Wykorzystuję przenośne kontenery jako zaplecze sanitarne, narzędziowe i biurowe na budowach prowadzonych w różnych miejscowościach oddalonych od siedziby firmy. Kontenery te (tzw. mobilne) nie są trwale związane z gruntem i po zakończeniu robót budowlanych są przewożone w inne miejsca. Czy podlegają one opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle bądź ich części, o ile związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W tym przypadku konieczne jest ustalenie czy tzw. mobilne kontenery można traktować jako budynki czy budowle. Kwestia opodatkowania kontenerów od lat budzi wiele wątpliwości. Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach bardzo często prezentują stanowisko, że pawilony kontenerowe traktować należy jak tymczasowe obiekty budowlane i w sytuacji gdy tego rodzaju kontenery związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach ustalonych dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Swoje stanowisko w tej kwestii zaprezentował też Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z dnia 15 marca 2016 r., sygn. akt II FSK 84/14 stwierdził, że przenośne kontenery nie są ani budynkiem, ani obiektem małej architektury. Zatem należy rozważyć, czy mogą być budowlą. Odnosząc się do omawianej kwestii NSA orzekł, iż ocena, czy sporny kontener może zostać opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako budowla lub jej część, zależna będzie od wykazania, że mieści się on w katalogu wymienionym w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego. Jednocześnie stwierdził, że: "(...) przy całej różnorodności form i rodzajów wytworów myśli ludzkiej, z jakimi można się zetknąć w rzeczywistości gospodarczej, nie są odosobnione przypadki przypisywania różnych określeń i nazw w odniesieniu do obiektów o tożsamym przeznaczeniu oraz porównywalnych cechach i parametrach technicznych. W istocie zatem możliwe są sytuacje, w których obiektom posiadającym wszystkie cechy konkretnych budowli, wyszczególnione w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, nadawane będzie inne oznaczenie".
Warto w tym miejscu wskazać, iż Czytelnik zawsze ma możliwość wystąpić o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów. W tym celu należy złożyć do organu podatkowego stosowny wniosek. Może on dotyczyć nie tylko zaistniałego stanu faktycznego, ale także zdarzeń przyszłych. Za złożenie wniosku należy wnieść opłatę w wysokości 40 zł. Jeżeli we wniosku będą występowały odrębne stany faktyczne bądź zdarzenia przyszłe, wówczas opłata w wysokości 40 zł pobierana jest od każdego z nich.
Organem podatkowym właściwym w sprawach podatku od nieruchomości jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|