Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (770) z dnia 20.05.2012
Budowla na cudzym gruncie - podatek od nieruchomości
Spółka wydzierżawiła swoją działkę przedsiębiorcy transportowemu. Ten wybudował na działce plac postojowy, który jako środek trwały amortyzuje. Czy i kto powinien płacić podatek od nieruchomości?
Podatnikiem podatku od nieruchomości jest w pierwszym rzędzie właściciel nieruchomości lub obiektu budowlanego (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych).
Z pytania wynika, że właścicielem działki jest spółka. Z kolei umowa dzierżawy (najmu) pomiędzy właścicielem gruntu a dzierżawcą (najemcą) nie przenosi obowiązku w podatku od nieruchomości z właściciela na dzierżawcę.
Z całą pewnością oznacza to, że na spółce - właścicielu gruntu ciąży obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości gruntowej. A co z obiektem budowlanym? Musimy tu odwołać się do obowiązującej w prawie cywilnym zasady (superficies solo cedit), wyrażonej w art. 48 i 191 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którą wszystko, co zostaje trwale z gruntem połączone, staje się częścią składową nieruchomości gruntowej i własnością właściciela gruntu. Do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania (art. 48 K.c.). Część składowa rzeczy nie może stanowić samoistnego przedmiotu posiadania. Budynki, budowle lub ich części mogą być przedmiotem samoistnego posiadania jedynie wówczas, gdy stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Konsekwencją tej regulacji na gruncie prawa podatkowego jest przyjęcie, że w przypadku budowli niezwiązanych trwale z gruntem, podatnikiem podatku od nieruchomości jest właściciel budowli, a w przypadku trwałego związania budowli z gruntem jest ona częścią składową nieruchomości, co przemawia za opodatkowaniem właściciela gruntu.
Ponieważ częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 § 2 K.c.), plac postojowy zaliczyć należy do części składowej gruntu i obciążyć podatkiem od nieruchomości od budowli właściciela gruntu - spółkę, mimo że to dzierżawca poczynił nakłady na cudzy grunt, on wykazuje budowlę w swojej ewidencji środków trwałych i dokonuje amortyzacji, gdyż błędny jest pogląd, że budowle są przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jedynie wtedy, gdy są one środkami trwałymi podatnika tego podatku (wyrok WSA z 20 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 782/11).
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|