Gazeta Podatkowa nr 6 (1568) z dnia 21.01.2019
Stawka podatku od nieruchomości dla mieszkania, w którym prowadzona jest firma
Chciałabym w moim mieszkaniu (kawalerka w budynku zarządzanym przez wspólnotę) prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Czy muszę to gdzieś zgłaszać? Czy będę zobowiązana płacić większy podatek od nieruchomości?
W przypadku gdy budynki mieszkalne lub ich części związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej, właściwej dla przedsiębiorców. Podobna zasada znajduje zastosowanie, gdy lokal mieszkalny zostaje w całości przeznaczony do prowadzenia w nim firmy. Inaczej rzecz wygląda, gdy mieszkanie pełni jednocześnie funkcję mieszkalną i firmową. Pojawiają się wtedy wątpliwości, w jaki sposób opodatkować tę część mieszkania.
Obecnie organy podatkowe przedstawiają w tej materii jednolite stanowisko. Jeżeli cały pokój w lokalu mieszkalnym jest zajęty na prowadzenie działalności (doszło np. do zmiany sposobu użytkowania), wówczas należy go opodatkować stawką właściwą dla przedsiębiorców. Jeżeli jednak ten sam pokój spełnia jednocześnie funkcje mieszkalne oraz funkcje związane z prowadzeniem firmy, wtedy nie ma potrzeby podnoszenia stawki podatkowej i opodatkowuje się go stawką jak dla budynków mieszkalnych.
Zasadniczo obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
W większości firm prowadzonych w mieszkaniu nie ma konieczności uzyskiwania zgody wspólnoty na prowadzenie takiej działalności. Jeśli jednak prowadząc działalność we własnym mieszkaniu, przedsiębiorca będzie ingerował w części wspólne zamieszkałej nieruchomości lub działalność w inny sposób może być uciążliwa dla pozostałych mieszańców, wówczas zgoda wspólnoty może okazać się konieczna.
Czytelniczka nie określiła rodzaju prowadzonej działalności. Należy pamiętać, że przedsiębiorca może być zobowiązany do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu, jeżeli w danym budynku (lokalu) ma zostać podjęta działalność powodująca zmianę warunków bezpieczeństwa pożarowego, pracy, ochrony środowiska czy też warunków higieniczno-sanitarnych. Takiego obowiązku nie ma przy działalnościach o charakterze biurowym.
Maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. wynosi 23,47 zł.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|