Gazeta Podatkowa nr 17 (1579) z dnia 28.02.2019
Uwzględnienie w deklaracji podatkowej budynku do rozbiórki
W składanej deklaracji na podatek od nieruchomości nie zadeklarowałem budynku nabytego przez firmę, bowiem nie nadaje się on do użytkowania i planuję jego rozbiórkę. Organ podatkowy wymierzył mi podatek za ten budynek z zastosowaniem najwyższej stawki podatku od nieruchomości. Czy takie działanie jest prawidłowe?
TAK. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
- grunty,
- budynki lub ich części,
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy zobowiązani są do opłacania podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej w odniesieniu do gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania ich w ewidencji gruntów i budynków, a także od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
Fakt, że budynek należący do Czytelnika nie nadaje się do użytkowania i planowana jest jego rozbiórka, nie stanowi podstawy do zwolnienia go z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Budynek ten nadal podlega obowiązkowi podatkowemu i to z zastosowaniem stawki najwyższej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie uważa się m.in. budynków, budowli lub ich części, w odniesieniu do których została wydana decyzja ostateczna organu nadzoru budowlanego, o której mowa w art. 67 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.) lub decyzja ostateczna organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania. Zatem, aby uznać, iż dana nieruchomość lub jej część nie jest związana z działalnością gospodarczą, trzeba uzyskać decyzję organu nadzoru budowlanego o konieczności rozbiórki takiego obiektu. Jest ona wydawana, jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia. Organ nadzoru budowlanego wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich zakończenia.
Warto w tym miejscu przywołać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 753/18, z którego wynika wprost, że sam fakt zadeklarowania zamiaru rozbiórki budynku nie daje podstaw do nieuwzględnienia go w deklaracji na podatek od nieruchomości. Poza tym organ podatkowy jest związany przy wymiarze podatku zapisami w ewidencji gruntów i budynków oraz nie jest uprawniony do dokonywania własnych ustaleń w tym przedmiocie. Co więcej, toczące się jakiekolwiek postępowania dotyczące nieruchomości nie mają wpływu na wymiar podatku, dopóty, dopóki nie nastąpi stosowna zmiana w rejestrze.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|