Gazeta Podatkowa nr 36 (1598) z dnia 6.05.2019
Stawka podatku od nieruchomości dla domku na działce rekreacyjnej
Niedawno kupiłem działkę rekreacyjną zabudowaną niewielkim budynkiem. Poinformowałem urząd gminy o nabyciu nieruchomości i otrzymałem decyzję w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości. W odniesieniu do budynku organ podatkowy przyjął wysoką stawkę (niedotyczącą obiektów mieszkalnych). Dom nadaje się do całorocznego zamieszkania, jednak wysoka stawka, zdaniem organu, uzasadniona jest tym, że z dokumentacji techniczno-budowlanej wynika, iż ma on charakter letniskowy. Czy taka interpretacja jest prawidłowa?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają m.in. grunty oraz budynki lub ich części. W przypadku gruntu podstawę opodatkowania stanowi jego powierzchnia, a w przypadku budynku (części budynku) jego powierzchnia użytkowa. Powierzchnia użytkowa to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, przy czym za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.
Tym samym wysokość podatku w przypadku budynku zależy z jednej strony od jego powierzchni użytkowej, a z drugiej od wysokości stawki podatkowej. Problem poruszony w pytaniu dotyczy tej ostatniej kwestii. Każdego roku stawki podatku ustala rada gminy podejmując stosowną uchwałę, przy czym nie mogą one przekroczyć wartości maksymalnych wskazanych w przepisach. W 2019 r. dla budynków mieszkalnych stawka nie może przekroczyć 0,79 zł za 1 m2, natomiast dla obiektów pozostałych - 7,90 zł za 1 m2. Określa to art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.).
Przepisy wspomnianej ustawy nie definiują pojęcia "budynek mieszkalny", a jedynie termin "budynek". Należy przez niego rozumieć obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Z kolei podstawę dla wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja ta powinna zawierać - w odniesieniu do budynku - informacje o jego położeniu, przeznaczeniu, funkcji użytkowej i ogólne dane techniczne.
Oznacza to, że zadaniem organu podatkowego jest ustalenie przede wszystkim podstawowej funkcji użytkowej danego budynku, przy czym przy jej ustalaniu organy powinny brać pod uwagę sposób posiadania budynku - czy ma on na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czy też inne cele. Zatem informacje, które były zawarte np. w projekcie budowlanym, nie są w tej sprawie ani wiążące, ani decydujące.
Jeśli więc budynek Czytelnika faktycznie i formalnie nadaje się do całorocznego zamieszkania i służy celom mieszkaniowym, wówczas organ powinien zastosować stawkę właściwą dla budynków mieszkalnych.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|