Gazeta Podatkowa nr 60 (1622) z dnia 29.07.2019
Opodatkowanie pokoju użyczonego na prowadzenie działalności gospodarczej
Rodzice nieodpłatnie użyczyli mi jednego z pomieszczeń domu (pokój) na prowadzenie działalności. Czy powoduje to konieczność opłacania podatku od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej?
W przypadku gdy budynki mieszkalne lub ich części związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej, właściwej dla przedsiębiorców. Podobna zasada znajduje zastosowanie, gdy lokal mieszkalny zostaje w całości przeznaczony do prowadzenia w nim firmy.
Inaczej rzecz wygląda, gdy pokój przeznaczony na działalność gospodarczą pełni jednocześnie funkcję mieszkalną i firmową. W praktyce dla celu opodatkowania części budynku mieszkalnego stawką najwyższą, konieczne jest, aby ta część wykorzystywana była wyłącznie na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - czyli, aby nie pełniła żadnych funkcji mieszkalnych.
Zatem, jeżeli lokal mieszkalny lub jego część jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, ale powierzchnie zajmowane na prowadzenie działalności służą jednocześnie celom mieszkalnym, to są one opodatkowane podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki jak dla budynków mieszkalnych. Poza tym, potwierdzeniem faktycznego zajęcia budynku mieszkalnego lub jego części na prowadzenie działalności gospodarczej może być fakt rozliczania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kosztów związanych z utrzymaniem budynku mieszkalnego lub jego części (np. kosztów zużycia energii, wody, centralnego ogrzewania, wywozu śmieci itp.).
Maksymalna stawka podatku od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 23,47 zł od m2 powierzchni użytkowej.
Reasumując, stawka opodatkowania dla pokoju, w którym Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą, zależy od tego, czy utracił on całkowicie funkcję mieszkalną. Jeżeli tak, wtedy rodzice Czytelnika (właściciele) muszą złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych w terminie 14 dni od rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w tym pomieszczeniu. Wówczas podatek ulega podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zdarzenie to nastąpiło. Natomiast jeżeli pokój zachowa funkcję mieszkalną, to nie trzeba dokonywać żadnych zgłoszeń w tym zakresie.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|