Gazeta Podatkowa nr 2 (1668) z dnia 7.01.2020
Opodatkowanie kontenerów podatkiem od nieruchomości
Kontenery wykorzystywane przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiące podstawową bazę biurowo-socjalno-techniczną, należy traktować jak budowlę w rozumieniu art. 1a ust 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej realizuje projekty z zakresu inżynierii oraz budownictwa na rzecz różnych inwestorów, zarówno publicznych, jak i prywatnych.
Firma posiada kontenery, które wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Tworzą one podstawową bazę biurową, socjalną oraz techniczną, a także wykorzystywane są jako mobilne zaplecza na budowach. Kontenery po dostarczeniu na miejsce budowy są przygotowane do podłączenia do nich mediów oraz przyłącza elektrycznego. Ponadto są posadowione na przygotowanym fundamencie budowlanym, ale nie mają bezpośredniej styczności z gruntem. Poza tym, nie są trwale związane z gruntem i są przewożone w inne miejsca po zakończeniu robót budowlanych.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy kontenery te spełniają definicję budynku czy budowli, a w konsekwencji czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, kontenery jako obiekty niezwiązane z gruntem stanowić będą tymczasowe obiekty budowlane. Poza tym, spółka wskazała, że w jej opinii kontenery te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na zasadach dotyczących budowli jako niemieszczące się w zamkniętym katalogu obiektów budowlanych podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Kołobrzeg uznał za błędne stanowisko zaprezentowane prze spółkę.
Po analizie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Prawa budowlanego i orzecznictwa sądowoadministracyjnego organ podatkowy wskazał, że kontenery stanowiące podstawową bazę biurowo-socjalno-techniczną stanowią tymczasowe obiekty budowlane. Obiekty te, zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13, można przypisać do którejś z trzech kategorii wymienionych w art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego, tj. budynek, budowla bądź obiekt małej architektury. Zatem tymczasowe obiekty budowlane stanowią odmianę obiektów budowlanych.
Analizując stan faktyczny przedstawiony przez spółkę, Prezydent uznał, że kontenery stanowią budowle. Wskazał, że przedmiotowe kontenery zostały przygotowane do podłączenia mediów oraz przyłącza elektrycznego, w związku z czym należy uznać że stanowią całość zapewniającą możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Poza tym kontenery te są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W świetle tego kontenery te podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości na takich samych zasadach co budowle.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Kołobrzeg z dnia 22 listopada 2019 r., nr D.310.1.2019.IX)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|