Gazeta Podatkowa nr 28 (1694) z dnia 6.04.2020
Zwolnienie współwłaściciela z podatku od nieruchomości
Od kilku lat jestem współwłaścicielem nieruchomości gruntowej. Do tej pory zajmowałem się płatnością podatku - współwłaściciele przekazywali mi odpowiednią część należności, a ja wpłacałem całość na rachunek organu podatkowego. Niedawno okazało się, że jeden ze współwłaścicieli uzyskał podmiotowe zwolnienie z tego podatku. Czy oznacza to, że część podatku, która do tej pory przypadała na jego udział, będzie obciążała mnie i pozostałych współwłaścicieli?
NIE. Podatnikami podatku od nieruchomości są m.in. osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości. W myśl ogólnej reguły, jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Tak stanowi art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.). Organ podatkowy wydaje jedną decyzję na wszystkich współwłaścicieli i każdemu z nich taka decyzja powinna zostać doręczona - z całą wysokością zobowiązania podatkowego. Solidarna odpowiedzialność dłużników (tu: podatników) polega na tym, że wierzyciel (tu: organ podatkowy) ma prawo żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (aż do zupełnego spłacenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani).
Od zasady tej stosuje się wyjątki. Jeden z nich dotyczy sytuacji opisanej w pytaniu. Odpowiedzialności solidarnej za zobowiązanie podatkowe, o której mowa, nie stosuje się, jeżeli jeden lub kilku współwłaścicieli lub posiadaczy jest zwolnionych od podatku od nieruchomości albo nie podlega temu podatkowi. W takim przypadku obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na współwłaścicielach lub posiadaczach, którzy podlegają podatkowi od nieruchomości oraz nie są zwolnieni od tego podatku, w zakresie odpowiadającym ich łącznemu udziałowi w prawie własności lub posiadaniu (art. 3 ust. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zatem udział współwłaściciela (współwłaścicieli) zwolnionych od podatku (niepodlegających podatkowi) pomija się. Pozostali współwłaściciele nie zostają obciążeni podatkiem w tym zakresie.
Tytułem przykładu, jeśli Czytelnik i drugi współwłaściciel posiadają np. po 35% udziałów każdy, a trzeci współwłaściciel zwolniony z podatku udział w wysokości 30%, wówczas opodatkowaniu podlegać będzie tylko część nieruchomości, tj. 70% udziałów. Obowiązek zapłaty podatku ciążyć będzie solidarnie na Czytelniku i drugim współwłaścicielu.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|