Gazeta Podatkowa nr 50 (1716) z dnia 22.06.2020
Panele fotowoltaiczne nie podlegają opodatkowaniu
Panele fotowoltaiczne instalowane na budynkach nie spełniają warunków do uznania ich za obiekty budowlane, a zatem nie stanowią budowli podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Wnioskodawca nabywa panele fotowoltaiczne, a następnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie udostępniać je na rzecz swoich klientów, na podstawie umów leasingowych, umów najmu, umów dzierżawy. Panele te będą instalowane na budynkach.
Przedmiotowe panele zbudowane są z ramy, na której oparta jest szyba szklana będąca zabezpieczeniem ogniw fotowoltaicznych. Pod szybą znajdują się ogniwa fotowoltaiczne. W skład paneli wchodzą również inne elementy niezbędne do ich właściwego użytkowania, jak np. puszka przyłączeniowa.
Urządzenia te mocowane będą na budynkach za pomocą specjalnego systemu kotew. Sposób przytwierdzenia umożliwi w razie potrzeby ich demontaż, jak również ich wymianę na inne urządzenia prądotwórcze, nie powodując przy tym uszczerbku dla konstrukcji budynku, na którym zostaną zamontowane.
W związku z zaprezentowanym przyszłym stanem faktycznym, wnioskodawca zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy przedmiotowe panele fotowoltaiczne stanowią budowlę w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Wnioskodawca zaprezentował również własne stanowisko twierdząc, że panele te nie stanowią budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdyż nie są obiektem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego. Nie można bowiem zakwalifikować ich do kategorii budynku, budowli bądź obiektu małej architektury wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, który został wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Ponadto, zdaniem wnioskodawcy, panele fotowoltaiczne nie spełniają definicji budynku ani definicji obiektu małej architektury, ani nie mogą być kwalifikowane jako budowla. Zatem w jego opinii nie mogą być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Wrocławia uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy w zakresie kwalifikacji do celów podatku od nieruchomości paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków jako urządzeń technicznych, a nie obiektów budowanych o cechach budowli, podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Prezydent, dokonując interpretacji art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w związku z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, odwołał się m.in. do stanowiska, jakie zaprezentował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt P/33/09. Wynika z niego m.in., że za budowle w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mogą być uznane jedynie budowle wymienione bezpośrednio w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane, w innych przepisach tej ustawy lub załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy - Prawo budowlane, czyli pod warunkiem że stanowią one całość techniczno-użytkową oraz jedynie urządzenia techniczne scharakteryzowane w art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane lub w innych przepisach tej ustawy albo w załączniku do niej. Prezydent wskazał, że w przepisach tych nie zostały w sposób wyraźny wymienione panele fotowoltaiczne. Zawierają one jedynie przykładowe wyliczenia rodzajów budowli oraz urządzeń budowlanych. Oba katalogi mają więc charakter otwarty, a w rozpoznawanej sprawie panele nie są związane z obiektem budowlanym.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Wrocławia z dnia 29 kwietnia 2020 r., nr WPO-SAP.310.4.2020.KD)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|