Gazeta Podatkowa nr 90 (1756) z dnia 9.11.2020
Podatek od nieruchomości od kontenerów biurowych
Kontenery biurowe stanowią budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ zostały wprost wymienione w przepisach Prawa budowlanego oraz stanowią całość techniczno-użytkową. Ponadto, jeżeli związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej, to podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z o.o. na gruncie stanowiącym przedmiot zawartej z inną spółką umowy dzierżawy posadowiła zestaw przenośnych kontenerów pełniących funkcję biurową. Stanowią one własność wnioskodawcy i nie mają charakteru trwale związanych z gruntem, ponieważ są jedynie na nim posadowione. Nie posiadają także fundamentów. Wskazane kontenery pełniące łącznie funkcje biurową posiadają stałe podłączenie do mediów. Podlegają one obowiązkowym przeglądom technicznym w celu zachowania standardów bezpieczeństwa. Przedmiotowe kontenery zostały posadowione na opisanym gruncie w 2011 r. i niezmiennie pozostają w tym samym miejscu, pełniąc swą funkcję biurową.
Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych kontenery biurowe składające się łącznie na obiekt pełniący funkcję biurową stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
W opinii spółki kontenery te nie stanowią przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowle, o których mowa w treści regulacji art. 1a ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Krakowa uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.
W opinii Prezydenta Miasta w rozpatrywanej sprawie istotne jest ustalenie, do jakiej kategorii obiektów budowlanych należy zaliczyć przedmiotowe kontenery biurowe. Zasadniczo sprowadza się to do rozważenia, czy trzeba przyjąć, iż opisany obiekt budowlany należy uznać za budynek lub budowlę będącą przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Wskazał, że mając na uwadze opis zaistniałego stanu faktycznego, a mianowicie stwierdzenie wprost, iż obiekty budowlane nie posiadają fundamentów i nie mają charakteru trwale związanych z gruntem, należy uznać, iż niespełnione zostają przesłanki pozwalające uznać ten obiekt budowlany za budynek. Jednakże kontenery te można uznać za budowle, bowiem obiekty kontenerowe zostały wymienione wprost w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego jako przykład tymczasowego obiektu budowlanego. Zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie utarło się stanowisko, iż zasadniczo za budowle w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych należy uznać jedynie budowle wymienione expressis verbis w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, w innych przepisach tej ustawy lub w załączniku do niej, będące wraz z instalacjami i urządzeniami obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego, czyli pod warunkiem, że stanowią one całość techniczno-użytkową. Zatem kontenery te wykorzystywane w działalności spółki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 10 sierpnia 2020 r., nr PD-03-1.3120.8.1.2020.MM)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|