Gazeta Podatkowa nr 2 (1773) z dnia 7.01.2021
Powiadomienie organu podatkowego o nabyciu gruntu
Nabyłem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej działkę budowlaną. Czy fakt ten należy zgłosić do urzędu miasta, czy takie zgłoszenie dokonywane jest automatycznie poprzez wpis do księgi wieczystej? Od kiedy należy zacząć opłacać podatek od nieruchomości za ten grunt?
Czytelnik nie określił formy prawnej, w jakiej prowadzi działalność gospodarczą, nie można więc określić rodzaju podatnika, a fakt ten ma decydujące znaczenie przy określaniu obowiązków w odniesieniu do podatku od nieruchomości.
Przede wszystkim niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z osobą prawną, spółką nieposiadającą osobowości prawnej czy też osobą fizyczną prowadzącą własną firmę, to fakt zakupu nieruchomości podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości należy zgłosić organowi podatkowemu (wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta). Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku, czyli np. jeżeli zakup gruntu nastąpił 5 stycznia br., to obowiązek podatkowy powstaje od dnia 1 lutego br.
Osoby prawne (np. spółki kapitałowe: z o.o., spółki akcyjne), spółdzielnie, a także jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, np. spółki osobowe (partnerskie, komandytowe, jawne, komandytowo-akcyjne), co roku składają organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania deklaracje na podatek od nieruchomości. Pierwszą deklarację składa się w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego, np. nabycia nieruchomości podlegającej opodatkowaniu. Następnie, raz do roku, w terminie do dnia 31 stycznia należy składać deklarację roczną. Złożoną w styczniu deklarację należy korygować, jeżeli w ciągu roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość podatku, np. doszło do zbycia nieruchomości lub zakupu innej. Obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień na mocy przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Osoby prawne i inne podmioty opłacające podatek na tych samych zasadach wpłacają obliczony w deklaracji podatek od nieruchomości - bez wezwania - na rachunek właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15. każdego miesiąca, a za styczeń do dnia 31 stycznia.
Natomiast osoby fizyczne, w tym również prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, a także wspólnicy spółek cywilnych, nie składają deklaracji na podatek od nieruchomości, ale informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1), również w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. Przy czym, w odróżnieniu od osób prawnych nie mają obowiązku składania takiej informacji co roku. Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy. Podatek opłaca się w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
W przypadku gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, wówczas osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|