Gazeta Podatkowa nr 57 (1828) z dnia 19.07.2021
Podatek od nieruchomości przy działalności nierejestrowej
Prowadzę przez internet sprzedaż rękodzieła. Przeznaczyłam na prowadzoną działalność jeden z pokoi w moim domu. Na razie, póki wpływy z mojej działalności są niewielkie, ma ona charakter działalności nierejestrowej. Czy powinnam za pokój przeznaczony na pracę opłacać wyższy podatek od nieruchomości?
NIE. Nie ma takiej potrzeby. Zasadniczo od gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej należy opłacać podatek według najwyższej stawki. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, iż działalność gospodarcza to działalność, o której mowa w ustawie - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162). Działalnością gospodarczą według tej ustawy jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Nie jest nią natomiast opisana w art. 5 tej ustawy działalność nieewidencjonowana (nierejestrowa). Zgodnie z tym przepisem nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Obecnie kwota ta wynosi 1.400 zł. Jeżeli przychód należny z takiej działalności przekroczy w danym miesiącu wspomniany limit, wówczas działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości i należy dokonać jej rejestracji np. w CEIDG w ciągu 7 dni.
Reasumując, obecnie Czytelniczka w związku z prowadzeniem działalności nierejestrowej nie musi opłacać podwyższonego podatku od nieruchomości. Jeżeli jednak przekroczy limit przychodu i dokona rejestracji własnej firmy, to prawdopodobnie będzie zobowiązana złożyć korektę informacji na podatek od nieruchomości. Przepisy wymagają złożenia takiej informacji w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego podwyższenie lub obniżenie podatku w ciągu roku. Jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części (tak jak w przypadku Czytelniczki), podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie.
Należy podkreślić, że w odniesieniu do kwestii opodatkowania podatkiem od nieruchomości pokoju przeznaczonego do prowadzenia działalności organy podatkowe przedstawiają dość jednolite stanowisko. Otóż, jeżeli cały pokój zajęty jest na prowadzenie działalności (doszło np. do zmiany sposobu jego użytkowania), należy go opodatkować stawką najwyższą, właściwą dla przedsiębiorców. Natomiast gdy ten sam pokój spełnia jednocześnie funkcje mieszkalne i funkcje związane z prowadzeniem firmy, wtedy opodatkowuje się go stawką jak dla budynków mieszkalnych.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|