Gazeta Podatkowa nr 66 (1837) z dnia 19.08.2021
Zmiana stawki podatku od nieruchomości po zakończeniu działalności gospodarczej
Budynek jest własnością osoby fizycznej. Dolna część budynku wynajmowana jest na działalność gospodarczą, w górnej znajduje się część mieszkalna. Firma będąca najemcą planuje zakończyć swoją działalność. Czy w takiej sytuacji cały budynek będzie mógł zostać opodatkowany stawką podatku od nieruchomości jak dla budynku mieszkalnego?
Czytelnik nie uściślił, jaki charakter ma dolna część budynku. Czy jest to również część mieszkalna zaadaptowana do prowadzenia działalności gospodarczej, czy też są to np. lokale użytkowe.
W przypadku gdy nieruchomość będąca własnością osoby fizycznej jest przedmiotem najmu, to obowiązek podatkowy w zakresie omawianego podatku nadal obciąża właściciela tej nieruchomości. Jeżeli najemca przeznacza wynajętą nieruchomość na działalność gospodarczą, to właściciel tej nieruchomości musi opłacać podatek według stawek właściwych dla przedsiębiorców.
Jeśli chodzi o fakt opodatkowania budynków mieszkalnych wykorzystywanych przez przedsiębiorców do prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, to decydujące znaczenie w takim przypadku ma kwestia zajęcia ich na prowadzenie działalności gospodarczej. Bowiem do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się, co do zasady, budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. Natomiast budynki mieszkalne lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej to te, na których w rzeczywistości wykonywane są czynności składające się na prowadzenie działalności gospodarczej. Aby budynek mieszkalny mógł być opodatkowany stawką właściwą dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, musi być zatem zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Przez sposób wykorzystania budynku należy rozumieć to, na jakie cele czy potrzeby budynek jest zajęty, przy czym nie traci go przez fakt czasowego braku zajęcia (niewykorzystywanie).
Decydujące znaczenie ma również kwestia zakwalifikowania danej nieruchomości w ewidencji gruntów i budynków jako budynku mieszkalnego czy też usługowego. Jeżeli część budynku ma funkcję usługową i nastąpi trwałe zaprzestanie wykorzystywania w działalności gospodarczej, wówczas możliwa będzie zmiana stawki podatku jak dla budynków pozostałych, jeśli mieszkalną, to możliwy jest powrót do stawki podatku właściwej dla budynków mieszkalnych.
0,85 zł od 1 m2 pow. użytkowej - tyle wynosi maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych lub ich części.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|