Gazeta Podatkowa nr 81 (1852) z dnia 11.10.2021
Opodatkowanie działki rolnej zajętej na farmę fotowoltaiczną
Cała działka rolna, na której posadowiona zostanie farma fotowoltaiczna, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka planuje przeprowadzenie inwestycji w zakresie budowy farmy fotowoltaicznej. Zlokalizowana ona ma zostać na działce rolnej. Na części tej działki zamontowane będą panele (ogniwa) fotowoltaiczne. Planowana farma ma składać się z zespołów modułów wykorzystujących zjawisko fotowoltaiczne do zmiany promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Panele mają zostać zainstalowane na metalowych stelażach zamontowanych na gruncie. Przedmiotowe urządzenia zamocowane zostaną do gruntu za pomocą systemu kotew, palowania lub za pomocą tzw. szpilek stalowych. Sposób przytwierdzenia będzie umożliwiał, w razie potrzeby, ich demontaż. Panele nie będą trwale związane z gruntem.
Inwestycja będzie zajmowała ogrodzoną część gruntu rolnego. Pozostała, nieogrodzona część działki będzie użytkowana rolniczo w sposób nieograniczony.
W związku z powyższym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy podatek od nieruchomości należny będzie za ogrodzoną część działki, na której zlokalizowana będzie farma fotowoltaiczna, czy za całą działkę rolną?
W ocenie wnioskodawcy jedynie powierzchnia, na której zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, powinna zostać opodatkowana podatkiem od nieruchomości. Natomiast za pozostałą część działki rolnej powinien być odprowadzany podatek rolny.
ZDANIEM BURMISTRZA GMINY:
Burmistrz Krapkowic uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółkę.
Wskazał, że w przypadku gdy inwestycja powstanie na gruncie oznaczonym w ewidencji gruntów i budynków jako rolny decydującym kryterium zastosowania odpowiedniej stawki podatku będzie faktyczne zajęcie gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Organ odwołał się do art. 1 ustawy o podatku rolnym, który stanowi, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Zdaniem Burmistrza w rozpatrywanej sprawie za powierzchnię zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej uznać trzeba nie tylko grunt, na którym posadowione zostaną bezpośrednio panele fotowoltaiczne, ale również inne urządzenia i elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, jak również przestrzeń pomiędzy nimi, o ile przestrzeń ta będzie zapewniała prawidłowe działanie, konserwację lub naprawę urządzeń. W danej sytuacji należy uznać, iż cała powierzchnia nieruchomości w granicach ogrodzenia, w tym użytki rolne obsiane trawą, będzie zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem nie tylko grunt znajdujący się bezpośrednio pod panelami uczestniczy w wytwarzaniu energii, ale również wszelkie odstępy pomiędzy nimi zapewniają sprawne i efektywne wykorzystanie paneli.
(interpretacja indywidualna Burmistrza Krapkowic z dnia 21 kwietnia 2021 r., nr PD.310.60.2021)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|