Gazeta Podatkowa nr 59 (1934) z dnia 25.07.2022
Opodatkowanie zabytkowej nieruchomości w trakcie przebudowy
Podatnikowi nie przysługuje prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w odniesieniu do budynku zabytkowego znajdującego się w trakcie przebudowy, której celem jest zmiana przeznaczenia budynku na mieszkalny i dalsza sprzedaż powstałych w ten sposób lokali.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka jest właścicielem budynku hali montażowo-warsztatowej, który decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, został w 2018 r. włączony do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Na podstawie uzyskanego pozwolenia na budowę wnioskodawca przystąpił do przebudowy obiektu, której efektem ma być zmiana funkcji na mieszkaniową, z zachowaniem warunków określonych przez konserwatora zabytków, obejmujących w szczególności pozostawienie bryły budynku w niezmienionym kształcie. Po zakończeniu przebudowy powstałe lokale zostaną sprzedane.
W związku z tym spółka wystąpiła z zapytaniem, czy przysługuje jej prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w odniesieniu do budynku zabytkowego znajdującego się w trakcie przebudowy.
Zdaniem spółki, podczas prowadzenia prac związanych z przebudową powinna być zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, bowiem zabytkowy budynek w żaden sposób w tym czasie nie będzie zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Wrocławia uznał za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez spółkę.
Wskazał, że z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przystąpiono do przebudowy obiektu, której efektem ma być zmiana funkcji na mieszkaniową, z zachowaniem warunków określonych przez konserwatora zabytków, obejmujących w szczególności pozostawienie bryły budynku w niezmienionym kształcie. Po zakończeniu przebudowy lokale powstałe w jej efekcie będą przez spółkę sprzedawane. Nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej na własne potrzeby ani poprzez ich oddanie do używania innym podmiotom. Jednakże w ocenie organu podatkowego od momentu, w którym na obiekcie podjęte zostały konkretne działania, tzn. prace budowlane związane z przebudową obiektu, został on zajęty na działalność gospodarczą. Bez znaczenia z rozważanego punktu widzenia pozostaje fakt, że spółka powstałe w wyniku przebudowy lokale będzie sprzedawać, a nie wynajmować, bowiem roboty budowlane zmierzające do sprzedaży lokali są działaniem, które spółka podjęła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W ocenie Prezydenta Miasta prace podjęte na zabytkowej nieruchomości nie są ukierunkowane na konserwację i utrzymanie zabytku, lecz na uzyskanie efektu w postaci przekształcenia budynku hali montażowo-warsztatowej na towar handlowy, czyli mieszkania w celu ich odsprzedaży.
Zatem w tym przypadku niemożliwe jest zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Wrocławia z dnia 30 maja 2022 r., nr WPO-DNT.310.1.2.2022.AB)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
25.11.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|