Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (784) z dnia 10.10.2012
Budynek podlega opodatkowaniu dopóki faktycznie istnieje
Firma posiada budynek, który ze względu na stan techniczny (głównie uszkodzony dach i schody) nie był przez ostatnie lata wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeszcze przed zimą zamierzamy przystąpić do prac rozbiórkowych. Czy w takim przypadku musimy nadal opłacać należny od niego podatek od nieruchomości?
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. Jeżeli obowiązek podatkowy wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. Tak wynika z art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.).
W rozumieniu przepisów Prawa budowlanego budynek to obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Oznacza to, że dopóki obiekt posiada przymioty określone w definicji budynku, dopóty traktowany jest jako budynek i podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Zgodnie z obowiązującą linią orzecznictwa, sam fakt przeznaczenia budynku do rozbiórki nie stanowi o tym, iż dany obiekt nie jest budynkiem.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 września 2007 r., sygn. akt II FSK 959/06 potwierdził, iż tak długo, jak w sensie fizycznym istnieje budynek np. nie uzyskano pozwolenia na jego rozbiórkę i go nie zrealizowano, istnieje obowiązek w zakresie regulowania podatku od nieruchomości.
Warto w tym miejscu przywołać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 6 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 985/11, z którego wynika, iż:
"(...) Obiekt budowlany, mieszczący się w definicji budynku zawartej w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy podatkowej, pozostaje budynkiem w rozumieniu przepisów tej ustawy nawet wówczas, gdy ze względów technicznych, prawnych czy faktycznych, nie jest i nie może być wykorzystywany, w tym zgodnie z jego przeznaczeniem. Brak okien, schodów wewnętrznych, dźwigu osobowego czy części dachu lub ogólna dewastacja budynku, pozbawienie znajdujących się w nim lokali mediów czy jego "porzucenie" lub niewykorzystywanie nie powoduje utraty przez taki obiekt budowlany cech budynku w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej. Budynek pozostaje budynkiem nawet wówczas, gdy został wyłączony z bieżącej eksploatacji. (...)"
Ponadto WSA zaznaczył, iż "(...) Stan dachu, jego uszkodzenie lub częściowe usunięcie (np. w wyniku czynu niedozwolonego lub prowadzenia prac remontowych) nie oznacza, że dany obiekt "nie posiada dachu", a przez to przestaje być budynkiem w rozumieniu ustawy podatkowej. Dopiero obiekt całkowicie i trwale pozbawiony dachu, nieosłonięty, nieograniczony od góry, przestaje być budynkiem, a nawet obiektem budowlanym w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. (...)"
Również WSA w Poznaniu w wyroku z 23 lutego 2011 r. (sygn. akt III SA/Po 792/10) orzekł, że obowiązek podatkowy nie istnieje po zakończeniu prac rozbiórkowych obiektu. Warto natomiast wskazać, że prace rozbiórkowe najczęściej są rozciągnięte w czasie, wobec czego jeszcze przed definitywnym zakończeniem rozbiórki może dojść do wygaśnięcia obowiązku podatkowego na skutek utraty przez obiekt cech konstytutywnych budynku.
Reasumując, fakt, iż Czytelnicy przystąpią do prac rozbiórkowych, nie spowoduje automatycznego zwolnienia z obowiązku opłacania podatku od nieruchomości w odniesieniu do przedmiotowego budynku. Zwolnienie to zaistnieje dopiero w momencie, gdy budynek ten straci swoje przymioty.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|