Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 30 (785) z dnia 20.10.2012
Księgowa likwidacja budowli i budynku a podatek od nieruchomości
Czy od budowli i budynku wykreślonych z ewidencji środków trwałych trzeba płacić podatek od nieruchomości?
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek (art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm., dalej u.p.o.l.). Może to być utrata władztwa nad nieruchomością, względnie unicestwienie przedmiotu opodatkowania. Wyksięgowanie danego środka trwałego (likwidacja księgowa) może być spowodowane m.in. naturalnym zużyciem, przypadkami losowymi, względami ekonomicznymi lub zmianą profilu działalności. Właściwym dokumentem księgowym powodującym postawienie środka trwałego w stan likwidacji jest LT - likwidacja środka trwałego. Dokument ten sporządza zazwyczaj komisja likwidacyjna lub dział zarządzający majątkiem, a następnie zatwierdza kierownik jednostki. Jest podstawą do usunięcia środka trwałego z ewidencji oraz wyksięgowania jego wartości z kont księgowych i przeniesienia do ewidencji pozabilansowej. Środek trwały pozostaje w niej do momentu jego fizycznej likwidacji. Dopełnieniem procesu likwidacji jest fizyczna likwidacja (np. zezłomowanie, utylizacja, rozbiórka) i sporządzenie stosownego protokołu. Protokół jest podstawą wyksięgowania z ewidencji pozabilansowej.
Przypomnijmy, że podatkowi od nieruchomości podlegają budowle lub ich części znajdujące się w posiadaniu podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, chyba, że nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 2 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l.). Jeżeli więc wyksięgowanie budowli pozostaje w związku z jej naturalnym zużyciem, a dany obiekt, właśnie ze względów technicznych, nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas budowla ta traci związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i przestaje być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bez konieczności jej fizycznej likwidacji. Inaczej jest, gdy wyksięgowuje się budynek, bowiem tak długo, jak w sensie fizycznym istnieje budynek (np. nie uzyskano pozwolenia na rozbiórkę i nie zrealizowano tego pozwolenia), istnieje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości (patrz wyroki: NSA z 11 września 2007 r., sygn. akt II FSK 959/06 i WSA z 6 czerwca 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 481/05).
Również bez fizycznej likwidacji budowli niewykorzystywanej w działalności gospodarczej z innych niż techniczne względów, nie można zaprzestać płacenia podatku od nieruchomości.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|