Gazeta Podatkowa nr 99 (931) z dnia 10.12.2012
Opodatkowanie budynków niewykorzystywanych przez przedsiębiorcę
Zasadniczo nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej. Niższą stawką opodatkowane są nieruchomości w złym stanie technicznym oraz budynki mieszkalne i grunty z nimi związane. Budynki mieszkalne będące w posiadaniu spółki opodatkowane są stawką niższą, o ile pełnią one swoją funkcję i nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast inne nieruchomości stanowiące własność przedsiębiorcy, nawet jeśli nie są w danym momencie przez niego wykorzystywane, podlegają opodatkowaniu stawką najwyższą.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nabyła od spółki jawnej nieruchomość gruntową wraz ze znajdującymi się na niej nieruchomościami, tj.:
- budynkiem mieszkalnym,
- budynkiem gospodarczym,
- płotem drewnianym.
Spółka przyjęła do użytkowania nieruchomość gruntową wraz z zabudowaniami. Ponadto częściowo wynajęła budynek mieszkalny na prowadzenie działalności gospodarczej. Budynek mieszkalny w pozostałej części oraz budynek gospodarczy nie były wykorzystywane przez spółkę przy prowadzeniu działalności gospodarczej ani też na cele mieszkalne.
Spółka wystąpiła z zapytaniem, według jakich stawek ma opłacać należny za te nieruchomości podatek od nieruchomości. Zdaniem spółki podatek z zastosowaniem stawki najwyższej winien być opłacany wyłącznie od tej części budynku mieszkalnego, która jest wynajmowana na prowadzenie działalności gospodarczej.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent miasta rozpatrując przedstawioną sytuację, częściowo zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez spółkę.
W myśl ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej traktuje się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nie dotyczy to budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych. Gruntów, budynków i budowli nie traktuje się jako związanych z działalnością przedsiębiorcy w sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.
Prezydent potwierdził, iż ta część budynku mieszkalnego, która została wynajęta przedsiębiorcy, podlega opodatkowaniu według stawki najwyższej, zaś pozostała - według stawki dla powierzchni mieszkalnych.
Uznał również, że opodatkowanie budynku niemieszkalnego (tutaj budynku gospodarczego) będącego w posiadaniu przedsiębiorcy (np. osoby prawnej) według stawki właściwej dla budynków tzw. pozostałych wyłącznie ze względu na jego niewykorzystywanie do prowadzenia działalności gospodarczej - jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Tym samym za budynek gospodarczy należy wnosić podatek z zastosowaniem stawki najwyższej.
Organ podatkowy zajął także stanowisko w kwestii opodatkowania gruntu. Wynika z niego, iż część powierzchni gruntu związanego ze znajdującym się na nim budynkiem mieszkalnym (w sytuacji, gdy przedmiotowy budynek nie jest w całości zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej) podlega opodatkowaniu stawką przeznaczoną dla gruntów pozostałych. W pozostałej części grunt spółki (tj. grunt niezwiązany z budynkiem mieszkalnym) podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
(interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego Prezydenta Miasta Białystok z dnia 21 sierpnia 2012 r.)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|