Gazeta Podatkowa nr 10 (947) z dnia 4.02.2013
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli
Firma posiada rurociągi, place postojowe oraz różnego rodzaju fundamenty pod maszyny i urządzenia. Kiedy mamy do czynienia z budowlą? Czy zawsze trzeba za nią regulować podatek od nieruchomości?
Budowlą jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Jako takie, w myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.), traktować należy: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne. Budowlami są również: oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń). Za budowle uważa się też fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Budowle bądź ich części podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Tym samym podatek od nieruchomości należy opłacać wyłącznie w sytuacji, gdy dana budowla związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaś w pozostałych przypadkach zobowiązanie to nie powstaje. Na potwierdzenie tego stanowiska warto w tym miejscu przywołać uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w Zielonej Górze z dnia 4 listopada 2009 r., nr 208/09, w której czytamy: "O ile budowla nie jest z taką działalnością związana, to nie jest ona w ogóle przedmiotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, a tym samym nie powinna być również z niego zwalniana. Brak wykorzystania budowli na działalność gospodarczą oznacza bowiem w praktyce wyłączenie przedmiotowe spod regulacji normy art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych".
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|