Gazeta Podatkowa nr 44 (981) z dnia 3.06.2013
Podatek od nieruchomości za domek letniskowy
Wiele lat temu wybudowałem na działce rekreacyjnej domek letniskowy. Umożliwia on całoroczne mieszkanie w nim. Rok temu wraz z żoną zamieszkaliśmy w tym budynku na stałe. Gmina nie chce jednak obniżyć podatku od nieruchomości - zamiast wymierzać według stawki na cele mieszkaniowe, stosuje stawkę kilkadziesiąt razy wyższą. Czy to zgodne z prawem?
Działanie organów gminy może nie być prawidłowe. Podatkiem od nieruchomości objęte są grunty i m.in. budynki oraz ich części. Każdego roku rada gminy w drodze uchwały podejmuje decyzję o wysokości stawek podatkowych w zależności od celu wykorzystywania gruntu czy obiektu. Stawka jest niższa, gdy budynek ma charakter mieszkalny, wyższa natomiast, gdy budynek związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź gdy jest wykorzystywany do celów "pozostałych" (a więc niemieszkaniowych oraz niegospodarczych).
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają własnej definicji pojęcia budynek mieszkalny. Wyjaśniają jedynie pojęcie budynku (powtarzając w istocie definicję zawartą w Prawie budowlanym). Jednak przepisy ustawy dotyczącej podatków nie odwołują się do przepisów Prawa budowlanego w kwestii określenia kategorii czy przeznaczenia budynku. W tym przedmiocie wypowiada się Prawo geodezyjne i kartograficzne. Stanowi ono, że podstawę m.in. wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Ewidencja ta powinna zawierać - w odniesieniu do budynku - jego położenie, przeznaczenie, funkcję użytkową i ogólne dane techniczne. Stanowi o tym art. 21 Prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz. U. z 2010 r. nr 193, poz. 1287). Ta bowiem jego cecha (użytkowa) pozwala na zaklasyfikowanie go do odpowiedniego rodzaju.
Decyzja o podatku od nieruchomości powinna być wymierzona na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków.
Taką interpretację przepisów potwierdza również orzecznictwo. Zgodnie z nim przy ustalaniu tej funkcji organy podatkowe powinny brać pod uwagę sposób posiadania budynku - czy ma ono na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, czy też inne cele. W wyroku z dnia 22 września 2009 r., sygn. akt II FSK 542/08, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że dla ustalenia właściwej stawki podatku od nieruchomości organy podatkowe powinny więc przede wszystkim ustalić podstawową funkcję użytkową budynku. Nie może mieć decydującego znaczenia dla ustalenia stawki opodatkowania budynku charakter terenu, na jakim został on posadowiony, bowiem ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie przewiduje takiego kryterium.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|