Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (351) z dnia 1.08.2013
Rozliczenie nadpłaty podatku od nieruchomości
Jako osoba fizyczna prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. W wyniku ponownego przeliczenia powierzchni nieruchomości wykorzystywanej w działalności ustaliłem, że za lata 2009-2012 zawyżona została wielkość tej powierzchni ustalana dla celów naliczania podatku od nieruchomości. Fakt ten zgłosiłem w urzędzie miasta, po czym otrzymałem za każdy rok decyzję zmieniającą wymiar podatku od nieruchomości. W związku z korektą powstała nadpłata podatku. Podatek od nieruchomości w pierwotnym wymiarze był zaliczany do kosztów podatkowych w dacie wystawienia decyzji ustalających jego wymiar w poszczególnych latach. Jak dla celów podatkowych rozliczyć kwotę nadpłaconego podatku?
Otrzymany przez podatnika zwrot podatku od nieruchomości powinien być wpisany do podatkowej księgi przychodów i rozchodów jako przychód w kolumnie 8 "pozostałe przychody".
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), osoby fizyczne obowiązane są złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiany sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części (art. 6 ust. 6 tej ustawy).
Omawiany podatek na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek ten jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Podatek od nieruchomości wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 22 ust. 1 updof. Podatnik rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi wpisuje należny za dany rok podatek od nieruchomości w kolumnie 13 "pozostałe wydatki" w dacie wystawienia decyzji określającej wymiar tego podatku.
Wątpliwości mogą powstać, w sytuacji gdy dochodzi do zmiany decyzji określającej wymiar podatku od nieruchomości, w wyniku której powstaje nadpłata tego podatku, która jest zwracana podatnikowi.
Nadpłaconą kwotę podatku od nieruchomości, uwzględnioną uprzednio w kosztach uzyskania przychodów, podatnik obowiązany jest zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej w dacie jej otrzymania. Wynika tak z analizy art. 14 ust. 3 pkt 3 updof. Przepis ten stanowi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zatem zwrócony podatek będzie stanowił przychód, o ile wcześniej uznany był za koszt uzyskania przychodów. Tak też uważają organy podatkowe (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 17 grudnia 2012 r., nr IPTPB3/423-329/12-2/GG oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lipca 2012 r., nr IPPB3/423-276/12-2/EŻ).
Zwróć uwagę!
Zwrot podatku od nieruchomości zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów generuje przychód z działalności gospodarczej w dacie otrzymania tego zwrotu. |
Przychód ten ewidencjonuje się w podatkowej księdze w kolumnie 8.
Nie ma potrzeby korygowania kosztów uzyskania przychodów w latach, w których kwota zwróconego podatku od nieruchomości stanowiła koszt podatkowy.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|