Gazeta Podatkowa nr 4 (1045) z dnia 13.01.2014
Podatek od nieruchomości za wiatę
Wiaty magazynowe, które posiadają fundamenty, słupy i dach, a nie mają przegród pionowych budowlanych, wydzielających ich kubaturę, należy traktować jak budowle.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Spółka jest właścicielem nieruchomości, na której zlokalizowane są wiaty magazynowe. Wiaty te posiadają konstrukcję żelbetową, szkieletową z elementów prefabrykatowych. Ich konstrukcja składa się ze słupów żelbetonowych z dźwigarami strunobetonowymi, izolacji dachu z papy termoizolacyjnej. Wiaty te ze sobą sąsiadują. Z trzech stron nie posiadają one przegród budowlanych (ścian). Wiaty te posadowione są na fundamentach wykonanych ze słupów żelbetonowych. Konstrukcję wsporczą stanowią słupy stalowe. Dach został oparty na konstrukcji z dźwigarów stalowych - blachownikowych, pokrytych blachą trapezową.
Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy przedmiotowe wiaty, stanowiące jego własność, podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budynki.
W jego opinii, z uwagi na fakt, iż brak jest stałego wydzielenia w postaci niepełnych ścian oraz z uwagi na trwałe otwarcie przestrzeni, nie powinny one być kwalifikowane jako budynki zgodnie z definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podatnik stoi na stanowisku, że wszystkie cechy budynku powinny występować łącznie, a brak którejkolwiek z nich skutkuje tym, iż brak jest możliwości stwierdzenia, że mamy do czynienia z budynkami.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta Poznania przychylił się w części do stanowiska podatnika zaprezentowanego we wniosku o wydanie interpretacji. Przywołał on definicję budynku zawartą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którą za taki traktować należy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Prawo budowlane definiuje budowlę jako każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Jako takie, w myśl art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, traktować należy w szczególności: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne. Budowlami są również: oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń). Za budowle uważa się też fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Analizując te definicje Prezydent stwierdził, iż omawiane wiaty na pewno nie spełniają warunków, aby uznać je za budynki, jednakże należy zakwalifikować je do kategorii budowli. O ile związane są one z wykonywaną działalnością gospodarczą, to trzeba odprowadzać za nie podatek od nieruchomości. Zasadą jest bowiem, że budowle bądź ich części podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym podatek od nieruchomości należy opłacać wyłącznie w sytuacji, gdy dana budowla związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaś w pozostałych przypadkach zobowiązanie to nie powstaje.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Poznania z dnia 13 grudnia 2013 r., nr Fn.VIII.310.8.2013)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|