Gazeta Podatkowa nr 20 (1061) z dnia 10.03.2014
Cechy budynku jako przedmiotu opodatkowania
Jestem właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Przez lata płaciłem podatek od nieruchomości, również w zakresie zajmowanego obiektu. Obecnie budynek jest w bardzo złym stanie technicznym i nie nadaje się do eksploatacji. Gmina uznaje, że nadal mam płacić podatek za ten obiekt. Czy ma rację?
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są m.in. budynki lub ich części. Przepisy zawierają definicję pojęcia "budynek". Zgodnie z nią za budynek uznaje się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Wynika to z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.). Z kolei podmiotami zobowiązanymi do opłacania podatku są w szczególności osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych bądź użytkownikami wieczystymi gruntów.
Zniszczenie budynku i zaprzestanie jego eksploatacji nie powoduje wyłączenia obiektu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Podatek od nieruchomości to podatek majątkowy związany z samym faktem posiadania danego prawa (własności gruntu, budynku itd.), a nie z określonym jego wykorzystywaniem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 12 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Bd 793/13 (orzeczenie prawomocne) stwierdził, że braku w obiekcie budowlanym elementów niezbędnych do uznania go za budynek nie można utożsamiać ze złym stanem technicznym budynku. Obiekt budowlany pozostaje budynkiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nawet wówczas, gdy ze względów technicznych, prawnych czy faktycznych, nie jest i nie może być wykorzystywany, w tym zgodnie z jego przeznaczeniem. Przykładowo brak okien, schodów wewnętrznych lub ogólna dewastacja budynku nie powoduje utraty przez taki obiekt budowlany cech budynku. Budynek pozostaje budynkiem nawet wówczas, gdy został wyłączony z bieżącej eksploatacji. Niemniej jednak musi spełniać wszystkie warunki, o których mowa w definicji budynku.
Zatem jeśli dewastacja doprowadzi do tego, że obiekt przestanie mieć np. dach, wówczas nie będzie trzeba płacić podatku od nieruchomości, z uwagi na to, że dach jest elementem (cechą), którego istnienie pozwala nazwać dany obiekt budynkiem.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|