Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (838) z dnia 10.04.2014
Budowle ujawnione podczas inwentaryzacji a podatek od nieruchomości
Istnieją przypadki ujawniania środków trwałych i budowli podczas inwentaryzacji w firmie. Trudno jest określić, od ilu lat są nieujawnione środki trwałe lub budowle, np. ogrodzenie mogło być od kilku miesięcy lub kilkunastu lat. Brak jest jakichkolwiek dokumentów, pozwoleń itp., a osoby odpowiedzialne najczęściej są na emeryturach i nie są zainteresowane udzielaniem jakichkolwiek informacji. Czy należy płacić podatki lokalne wstecz 5 lat od ujawnionych środków trwałych i budowli, czy wyłącznie płacimy podatki od momentu ujawnienia środków trwałych i budowli?
Od budowli przedsiębiorca płaci podatek od nieruchomości. Jeżeli budowlę nabył, obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do jego nabycia, a jeżeli obiekt wybudował, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem (art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.), dalej: u.p.o.l.
Powstanie obowiązku podatkowego nie wiąże się zatem z faktem ujawnienia budowli podczas inwentaryzacji. Obowiązek ten powstał znacznie wcześniej i istnieje również w roku, w którym dokonuje się inwentaryzacji.
Osoby prawne są obowiązane składać organowi podatkowemu deklaracje na podatek od nieruchomości i wpłacać obliczony w deklaracji podatek, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca (art. 6 ust. 9 pkt 1 i 3 u.p.o.l.).
Podatek niezapłacony w terminie jest zaległością podatkową, od której naliczane są odsetki (art. 51 § 1 i art. 53 § 1 Ordynacji podatkowej). Jednak zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 O.p.).
Zgodnie z przepisem art. 81 § 1 i 2 O.p., każdy podatnik ma prawo skorygować uprzednio złożoną deklarację podatkową, poprzez złożenie deklaracji korygującej wraz z pisemnym uzasadnieniem. Przyjmijmy, że ujawnione podczas inwentaryzacji w 2014 r. budowle wybudowano lub nabyto przed końcem 2008 r. Podatek należny za rok 2008 i lata wcześniejsze przedawnił się z końcem 2013 r. Natomiast za lata następne istnieje zaległość podatkowa.
W tej sytuacji podatnik powinien skorygować deklaracje na podatek od nieruchomości za lata 2009-2014, obliczyć podatek z uwzględnieniem ujawnionych w 2014 r. budowli i wraz z odsetkami wpłacić na rachunek właściwej gminy. Do korekt należy dołączyć ich pisemne uzasadnienie. Dla ewentualnego uniknięcia odpowiedzialności karno-skarbowej z tytułu niedopełnienia obowiązków wobec organu podatkowego podatnik powinien wyrazić tzw. czynny żal (art. 16 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy, Dz. U. z 2013 r. poz. 186 ze zm.).
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|