Gazeta Podatkowa nr 34 (1075) z dnia 28.04.2014
Zaległość podatkowa wspólnika a zwolnienie w podatku od nieruchomości dla spółki
Jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej. Na terenie naszej gminy można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości związanych z funkcjonowaniem placów zabaw, boisk sportowych i stadionów oraz odkrytych basenów kąpielowych udostępnionych do użytku publicznego. Nasza spółka dzierżawi takie obiekty od miasta. Dowiedzieliśmy się jednak, że aby skorzystać z takiego zwolnienia, nie możemy posiadać zaległości w opłacaniu podatku do nieruchomości. Czy to, że jeden z naszych wspólników zalega z dwoma ratami podatku od prywatnej nieruchomości, dyskwalifikuje nas w ubieganiu się o zwolnienie?
NIE. Zaległość podatkowa jednego ze wspólników nie może być przeszkodą w ubieganiu się o zwolnienie w podatku od nieruchomości od gruntów, budynków i budowli dzierżawionych przez wspólników spółki cywilnej od miasta.
Trzeba przede wszystkim stwierdzić, że na gruncie obowiązujących przepisów spółka cywilna nie może być właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem nieruchomości. W przypadku umowy dzierżawy np. nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego, przedmiot dzierżawy zostaje oddany do używania nie spółce cywilnej, lecz jej wspólnikom. Mamy wówczas do czynienia ze swoistego rodzaju formą współposiadania. Przyjmuje się natomiast, że podatnikiem podatku od nieruchomości w przypadku spółek cywilnych nie jest spółka, ale "zespół wspólników" występujący jako współwłaściciele lub współposiadacze. Współposiadaczami są wówczas wszyscy wspólnicy spółki cywilnej i to na nich spoczywa solidarnie obowiązek uiszczenia podatku od nieruchomości.
Dlatego też przyjmuje się, że obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości spoczywa nie na spółce cywilnej, lecz na wspólnikach. Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Odpowiadając na pytanie Czytelników należy więc stwierdzić, że wymagany przez gminę obowiązek niezalegania z opłacaniem podatku od nieruchomości dotyczy wspólników spółki cywilnej w związku z nieruchomościami posiadanymi przez nich w ramach prowadzonej spółki cywilnej. Nie dotyczy natomiast nieruchomości prywatnych należących do poszczególnych wspólników, niezwiązanych bezpośrednio z funkcjonowaniem gospodarczym samej spółki cywilnej.
"Tylko zaleganie z zapłatą przez wspólników spółki zobowiązań wobec budżetu miasta (…) z tytułu przedmiotowej nieruchomości, na której prowadzona jest działalność i są realizowane zadania (…), uzasadniałoby konieczność zastosowania odmowy zwolnienia podatkowego". Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Po 613/13 |
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|