Gazeta Podatkowa nr 43 (1084) z dnia 29.05.2014
Kiedy prowadzący szkolny sklepik płaci podatek od nieruchomości?
Od przyszłego roku szkolnego będę prowadzić sklepik w jednej z gminnych szkół podstawowych. Umowę o najem pomieszczenia, w którym będę prowadzić działalność, zawarłem z dyrektorem szkoły. W umowie nie ma uregulowań dotyczących opłacania podatku od nieruchomości. Czy to oznacza że nie będę zobowiązany do jego opłacania?
Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od tego, z kim przedsiębiorca podpisuje umowę na wynajem pomieszczenia w budynku szkoły należącym do jednostki samorządu terytorialnego. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wyraźnie określa, kto jest podatnikiem podatku od nieruchomości w przypadku najmu lub dzierżawy nieruchomości należącej do jednostki samorządowej. Są to m.in. osoby fizyczne będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem. Do powstania obowiązku zapłaty omawianego podatku przez najemcę konieczne jest, by posiadanie lokalu wynikało z umowy zawartej z właścicielem. Czytelnik zaznaczył w pytaniu, że zawarł on umowę ze szkołą podstawową, w imieniu której działał dyrektor, a nie z jednostką samorządu terytorialnego. To zaś oznacza, że podatnikiem w takim przypadku pozostaje szkoła, która jedno z pomieszczeń wynajmuje z przeznaczeniem na działalność gospodarczą.
Podobna sprawa była przedmiotem orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 10 września 2013 r., sygn. akt I SA/Rz 444/13. Podatnik zawarł ze szkołą podstawową, reprezentowaną przez dyrektora szkoły, umowę najmu pomieszczeń w budynku szkoły w celu prowadzenia sklepiku szkolnego. Organ podatkowy uznał, że najemca stał się posiadaczem nieruchomości będącej własnością jednostki samorządu terytorialnego, dlatego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm.) stał się podatnikiem podatku od nieruchomości. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że umowa najmu została zawarta w istocie z właścicielem nieruchomości. W imieniu gminy, która jest właścicielem nieruchomości, umowę podpisała dyrektor szkoły, uprawniona do dokonywania czynności zwykłego zarządu, wobec czego to najemca był zobowiązany do opłacania omawianego podatku. Z takim stanowiskiem nie zgodził się sąd, który stwierdził, że jeżeli posiadanie nieruchomości stanowiącej własność samorządu terytorialnego nie wynika z umowy zawartej z właścicielem, to wówczas posiadacz zależny nie będzie podatnikiem podatku od nieruchomości. Umowa z właścicielem musiałaby być w takim przypadku zawarta albo z osobą piastującą stanowisko organu (reprezentantem organu samorządu terytorialnego) lub też pełnomocnikiem organu reprezentującego samorząd terytorialny. Jeżeli w umowie nie wymieniono gminy jako strony tej umowy, a określono ją jako szkołę podstawową, reprezentowaną przez dyrektora, niebędącego jednocześnie pełnomocnikiem (osobą upoważnioną) przez gminę, to nie doszło do zawarcia umowy z gminą, ale ze szkołą.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|