Gazeta Podatkowa nr 52 (1093) z dnia 30.06.2014
Podatek od nieruchomości za blaszane garaże
Blaszane garaże (tzw. konstrukcja lekka), które ze względu na sposób ich posadowienia w każdym momencie mogą zostać przeniesione w inne miejsce bez żadnego naruszania ich konstrukcji, nie posiadają cech pozwalających na zakwalifikowanie ich do kategorii budynku. W związku z tym nie podlegają one obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnik wystąpił z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od nieruchomości blaszanych garaży. Przedmiotowe garaże znajdują się na posesji podatnika i są posadowione na betonowych wylewkach. Są to garaże wolnostojące, które nie zostały na stałe związane z gruntem, w związku z czym można je łatwo, w każdym momencie, przenieść w inne miejsce - bez konieczności dokonywania ich rozbiórki. Podatnik wskazał, iż garaże te zbudowane zostały z kształtowników zimnogiętych o grubości do 5 mm, skręconych ze sobą śrubami w taki sposób, aby uzyskać prostopadłościan. Natomiast osłonę tej konstrukcji stanowi blacha o grubości do 5 mm.
Podatnik w składanym wniosku o wydanie interpretacji zaznaczył, iż za garaże, o których mowa, od kilku lat reguluje podatek od nieruchomości. Jednakże w jego opinii podatek ten pobierany jest od niego nienależnie. Uważa on, iż w świetle obowiązujących przepisów Prawa budowlanego garaże nieposiadające fundamentów (trwale niezwiązane z gruntem), o konstrukcji szkieletowo-blaszanej (drewnianej) nie należą do kategorii obiektów, o których mowa w art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Wnioskodawca zaznaczył, iż nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest przedsiębiorcą oraz innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent Miasta uznał stanowisko przedstawione przez podatnika za prawidłowe.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają:
- grunty,
- budynki lub ich części oraz
- budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pod pojęciem budynku traktować należy taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. W przedmiotowej kwestii zasadnicze znaczenie miało ustalenie, czy blaszany garaż o konstrukcji szkieletowo-blaszanej posadowiony na betonowej płycie jest trwale związany z gruntem, i tym samym można go traktować jako budynek podlegający opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Prezydent dokonując wykładni pojęcia "trwale związany z gruntem" odwołał się do regulacji zawartych w przepisach prawa cywilnego. Budynek trwale związany z gruntem jest najczęściej jego częścią składową w rozumieniu art. 48 Kodeksu cywilnego. Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia bądź istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Natomiast przedmioty połączone z rzeczą tylko dla przemijającego użytku nie stanowią jej części składowych. W świetle tych regulacji za trwale związany z gruntem można uznać budynek, który spełnia dwa warunki:
1) nie można go od gruntu odłączyć bez jego uszkodzenia,
2) nie jest to obiekt wzniesiony do tzw. przemijającego użytku.
W wydanej interpretacji Prezydent wskazał, że budynek w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest częścią składową gruntu albo nieruchomością budynkową. W przypadku gdy nie spełnia tych kryteriów, to nie można traktować go jako budynek.
Mając to na uwadze, organ podatkowy uznał, że przedmiotowe garaże nie są częścią składową gruntu i tym samym nie są budynkami w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z tym nie podlegają obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku od nieruchomości, a dotychczasowa danina pobierana była nienależnie.
(interpretacja indywidualna Prezydenta Miasta Bydgoszczy z dnia 14 maja 2014 r., nr WPL-III.310.1.2014)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|