Gazeta Podatkowa nr 58 (1099) z dnia 21.07.2014
Zmiana sposobu opodatkowania podatkiem od nieruchomości
Do opodatkowania podatkiem od nieruchomości należy zgłosić faktyczną powierzchnię użytkową nieruchomości. Powierzchnia ta musi być potwierdzona zapisami zawartymi w sporządzonym projekcie, który zawiera informacje o aktualnej powierzchni nieruchomości.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatnikom przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, w którym prowadzone jest NZOZ Laboratorium Medyczne. Powierzchnia lokalu w chwili zakupu wynosiła 136,20 m2. Wnioskodawcy przeprowadzili remont i adaptację pomieszczenia. Dokonali w szczególności zmiany rozmieszczenia ścianek działowych oraz wykonali wewnętrzną klatkę schodową łączącą obydwie kondygnacje. Powierzchnia użytkowa lokalu po wykonaniu remontu zmniejszyła się i wynosi 124,10 m2.
W związku z takim stanem faktycznym wnioskodawcy wystąpili z dwoma zapytaniami. Po pierwsze, czy po dokonaniu robót budowlanych, wskutek czego doszło do zmiany powierzchni użytkowej, podatek od nieruchomości winien być naliczany według powierzchni nabytej, która została uwidoczniona w księdze wieczystej lub w umowie ustanawiającej spółdzielcze prawo do lokalu, czy też według faktycznej powierzchni użytkowej istniejącej w chwili złożenia deklaracji podatkowej. Po drugie, gdyby okazało się, że faktycznie doszło do zmiany powierzchni, to z jaką datą należy ustalić moment powstania zmiany.
W opinii podatników, faktycznie doszło do zmiany powierzchni. Natomiast moment jej powstania należy datować po upływie 21 dni od momentu zgłoszenia organowi nadzoru budowlanego zakończenia budowy, o ile ten nie wniósł sprzeciwu.
ZDANIEM PREZYDENTA MIASTA:
Prezydent miasta po dokonaniu analizy przedstawionego stanu faktycznego uznał, że stanowisko wnioskodawców w odniesieniu do zagadnienia pierwszego jest prawidłowe, natomiast w drugim przypadku nie przyznał im racji. Ustalając termin dokonania zmiany w zakresie opodatkowania powołał się na art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Stanowi on, że jeżeli w trakcie roku podatkowego zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie. W związku z tym, zmiana sposobu opodatkowania powinna nastąpić od następnego miesiąca po miesiącu, w którym zakończono prace remontowo-adaptacyjne. W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych brak jest jakichkolwiek regulacji uzależniających zgłoszenie zmiany od dokonania czynności formalnych związanych ze zgłoszeniem organowi nadzoru budowlanego.
Na potwierdzenie swojego stanowiska Prezydent przywołał wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Po 896/13.
(interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego Prezydenta Miasta Tarnowa z dnia 25 marca 2014 r., nr WPW.310.2.2014)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|