Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (852) z dnia 1.09.2014
Czy możliwe jest podwyższenie wartości budowli dla ustalenia podatku od nieruchomości?
Spółka od 2012 r. jest właścicielem kilku budowli, od których nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Budowle nie były ulepszane, lecz burmistrz w 2014 r. zamierza powołać biegłego i podwyższyć nam podatek od nieruchomości w związku - jak twierdzi - ze wzrostem wartości rynkowych tych budowli. Czy ma takie prawo?
Budowle przedsiębiorcy opodatkowane są podatkiem od nieruchomości. Podstawy opodatkowania dla budowli są różne, inne dla podlegających amortyzacji, a inne dla obiektów, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. W przypadku, gdy od budowli nie są dokonywane odpisy amortyzacyjne, podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest ich wartość rynkowa określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 849), dalej: u.p.o.l. Z przytoczonego przepisu wynikają dwie istotne konsekwencje: po pierwsze, że w sytuacji opisanej w tym przepisie podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa, po drugie: określona na dzień powstania obowiązku podatkowego. Moment powstania obowiązku podatkowego określa art. 6 u.p.o.l. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu, obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Okolicznością uzasadniającą może być m.in. nabycie nieruchomości lub obiektu budowlanego. Z kolei art. 6 ust. 2 u.p.o.l. stanowi, że jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem. Jeżeli podatnik nie poda wartości budowli lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, wówczas organ podatkowy powoła biegłego, który określi tę wartość (art. 4 ust. 7 u.p.o.l.). Oznacza to, że podstawą powołania biegłego jest tylko taka sytuacja, kiedy określona przez podatnika wartość nie odpowiada wartości rynkowej z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Późniejsza zmiana wartości budowli, np. na skutek ruchu cen, nie daje podstaw do powoływania biegłego. W omawianym przypadku organ podatkowy mógłby powołać biegłego, gdyby się okazało, że spółka w 2012 r. (tj. wtedy, gdy powstał obowiązek podatkowy) zadeklarowała wartość budowli niższą od wartości rynkowej.
Na koniec przypomnijmy, że biegły powoływany w trybie art. 4 ust. 7 u.p.o.l. powinien określić wartość rynkową budowli nie na moment sporządzenia operatu, tylko na moment powstania obowiązku podatkowego.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|