Gazeta Podatkowa nr 87 (1128) z dnia 30.10.2014
Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości hali namiotowej
Firma zajmuje się skupem odpadów i złomu. Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiona ma zostać hala namiotowa. Nie będzie ona trwale związana z gruntem, w każdym momencie będzie mogła zostać rozmontowana i przeniesiona celem usytuowania w innym miejscu. Czy będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Kwestia ustalenia czy namiot lub przekrycie namiotowe jest budynkiem, budowlą lub ich częścią budzi wiele niejasności.
Jednakże zgodnie z ostatnią uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego, która podjęta została w składzie 7 sędziów w dniu 3 lutego 2014 r., sygn. akt II FPS 11/13, każdy tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) i będący budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 tej ustawy, może podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jako tymczasowy obiekt budowlany traktuje się obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki. Jest nim także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.
We wspomnianej uchwale sędziowie NSA uznali, że tymczasowe obiekty budowlane, które nie są budynkiem lub obiektem małej architektury i zostały wymienione w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego bądź w innych przepisach tej ustawy lub załączniku do niej, stanowiące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b) tej ustawy, mogą być traktowane jak budowle.
Budowla podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, gdy jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W świetle powyższego każdy spełniający wskazane kryteria tymczasowy obiekt budowlany, o ile jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości tak jak inne budowle.
Na potrzeby ustalenia obowiązku w zakresie podatku od nieruchomości posługujemy się definicją działalności gospodarczej zawartą w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Ponadto wskazać należy, że dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, będąca podstawą obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|