Gazeta Podatkowa nr 93 (1134) z dnia 20.11.2014
Zwolnienia z podatku od nieruchomości a obowiązek podatkowy współwłaściciela
W sytuacji gdy tylko jeden ze współwłaścicieli spełnia warunki do zwolnienia z podatku od nieruchomości, od wysokości zobowiązania podatkowego naliczonego od całej nieruchomości należy odliczyć kwotę, która wynika z opodatkowania części zwolnionej. Chodzi o kwotę podatku należnego za tę część nieruchomości, która wykorzystywana jest przez podmiot zwolniony.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka z o.o. w sierpniu 2010 r. sprzedała 50% udziałów w posiadanej nieruchomości firmie posiadającej status zakładu pracy chronionej. Nowy współwłaściciel skorygował deklaracje z tytułu podatku od nieruchomości od września. Pomimo że spółka uregulowała swoje zobowiązanie, została wezwana do uiszczenia niezapłaconego podatku od nieruchomości w części przypadającej na drugiego współwłaściciela nieruchomości, który jako zakład pracy chronionej był zwolniony od podatku. Jako podstawę żądania organ podatkowy wskazał przepisy art. 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz art. 91 Ordynacji podatkowej.
W związku z tym spółka wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Zwróciła się z zapytaniem, czy spółka mająca współwłasność w nieruchomości jest zobowiązana zapłacić podatek od nieruchomości za drugiego współwłaściciela - firmę, która jest zakładem pracy chronionej i została ustawowo zwolniona z zapłaty tego podatku. W opinii spółki, w przypadku gdy podatnik jest ustawowo zwolniony z podatku, jego zobowiązanie ulega zniesieniu i nie można mówić o przekazywaniu tego podatku.
Prezydent Miasta w wydanej interpretacji nie podzielił stanowiska spółki. Wskazał, że w myśl obowiązujących przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w sytuacji, gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Spółka złożyła skargę do WSA w Rzeszowie. Ten oddalił skargę na interpretację, stwierdzając, że nie narusza ona prawa.
Spółka wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji.
SĄD ORZEKŁ:
WSA ponownie rozpatrując sprawę stwierdził, że fakt, iż nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności, nie powoduje wykluczenia możliwości uwzględnienia w wymiarze podatku od nieruchomości okoliczności, że jej część powinna zostać zwolniona z opodatkowania z uwagi na spełnienie warunków podmiotowo-przedmiotowych. Ponadto Sąd stwierdził, iż nie może wystąpić taka sytuacja, że solidarna odpowiedzialność współwłaścicieli za zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości uniemożliwia skorzystanie z ustawowego prawa do zwolnienia z obowiązku podatkowego.
Z takiej wykładni przepisów wynika, że prowadzenie przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości zakładu pracy chronionej na części nieruchomości, skutkuje - co do tej części nieruchomości - zwolnieniem z podatku pozostałych współwłaścicieli.
W konsekwencji, podatkiem od nieruchomości w zakresie dotyczącym części zajętej na prowadzenie zakładu pracy chronionej nie mogą być obciążeni zarówno współwłaściciel prowadzący ten zakład, jak i współwłaściciel, którego zwolnienie nie dotyczy.
(wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 322/14 - orzeczenie prawomocne)
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|