Gazeta Podatkowa nr 98 (1139) z dnia 8.12.2014
Podatek od nieruchomości przy wynajmie lokalu mieszkalnego
Płacę podatek od nieruchomości lokalowej. Po zmianie miejsca zamieszkania planuję lokal wynająć. Czy najemca lokalu będzie mógł zostać zobowiązany do opłacania tego podatku? Czy jeśli w umowie zawrę stosowny zapis, będę zwolniony z obowiązku względem organu podatkowego?
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące przede wszystkim właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych. Podatek ten obciąża również posiadaczy samoistnych nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkowników wieczystych gruntów. Oczywiście podatek jest płacony jednokrotnie, a nie przez wszystkie te podmioty (jeśli zatem spoczywa on na posiadaczu samoistnym, to nie obciąża się nim właściciela). Stanowi o tym art. 3 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849).
W ustawie nie definiuje się pojęć "właściciel", "posiadacz samoistny". Aby poznać znaczenie tych terminów, należy odwołać się do przepisów ogólnych, w tym wypadku do Kodeksu cywilnego. W tym akcie prawnym stanowi się, że właściciel to osoba, która może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy i rozporządzać nią. Natomiast posiadacz samoistny to ten, kto właścicielem nie jest, ale włada rzeczą w taki sposób, jakby nim był (jest nim osoba, która w "niewłaściwy" sposób kupiła nieruchomość, bez formy aktu notarialnego). Od posiadania samoistnego odróżnić należy posiadanie zależne. Posiadacz zależny to podmiot władający cudzą rzeczą, jednak czyniący to na podstawie określonego stosunku prawnego, np. umowy najmu. Rozróżnienie to jest tym bardziej istotne, że posiadacz zależny nie jest podatnikiem podatku od nieruchomości. Zawarcie umowy dzierżawy czy umowy najmu nie przenosi więc obowiązku podatkowego na dzierżawcę bądź najemcę.
Zatem zamieszczenie zapisu w umowie najmu, że najemca przejmuje obowiązek podatkowy, nie będzie skuteczne. Możliwe jest natomiast przerzucenie ekonomicznego kosztu związanego z tym podatkiem. Czytelnik może więc umówić się z najemcą, że ten oprócz czynszu i innych opłat (np. za wodę, prąd, telewizję kablową) zobowiązany będzie do zapłaty kwoty stanowiącej równowartość podatku od nieruchomości, np. w kwocie 100 zł rocznie. W takiej sytuacji wynajmujący (Czytelnik) będzie mógł domagać uiszczenia na swoją rzecz kwoty będącej równowartością obciążenia podatkowego. Jednakże podatnikiem i adresatem decyzji podatkowej pozostanie właściciel nieruchomości, a nie najemca.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|