Gazeta Podatkowa nr 53 (1198) z dnia 2.07.2015
Zwolnienie z podatku od nieruchomości przy współwłasności
Nieruchomość stanowi własność dwóch przedsiębiorców. Jeden z nich uprawniony jest do zwolnienia z podatku od nieruchomości. W jaki sposób w takim przypadku należy regulować podatek za tę nieruchomość? Czy drugi współwłaściciel musi opłacać podatek za tę część nieruchomości, z której korzysta przedsiębiorca uprawniony do zwolnienia z podatku?
Zasadą jest, że w sytuacji gdy nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach.
Wyjątek stanowi przypadek, gdy wyodrębniono własność lokali. Wówczas obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Tak wynika z art. 3 ust. 4 i 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 849 ze zm.).
Kwestia zasad opłacania podatku w sytuacji, kiedy jeden ze współwłaścicieli korzysta ze zwolnienia podatkowego nie została uregulowana w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Możemy jedynie posiłkować się orzecznictwem sądowym. W większości przypadków sądy stają na stanowisku, iż w takiej sytuacji do zapłaty całości podatku zobowiązany jest ten współwłaściciel (bądź współwłaściciele), który ze zwolnienia nie korzysta. Stanowisko to potwierdził też resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 14042 z dnia 4 stycznia 2010 r. Stwierdził on, że zwolnienie z długu jednego z dłużników solidarnych nie wywołuje skutków względem współdłużników i wówczas pozostali współwłaściciele (niezwolnieni z zapłaty podatku) są zobowiązani do spełnienia świadczenia w pełnej kwocie. Jednak pojawiają się też i stanowiska odmienne. Przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Rz 322/14 orzekł, iż w sytuacji gdy tylko jeden ze współwłaścicieli korzysta ze zwolnienia, od wysokości zobowiązania podatkowego naliczonego od całej nieruchomości należy odliczyć kwotę, która wynika z opodatkowania części zwolnionej.
W świetle powyższego najlepiej będzie wystąpić do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie.
www.PodatekOdNieruchomosci.pl:
Więcej na stronie www.PoradyPodatkowe.pl - sprawdź! | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Wskaźniki
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych
|